Hangi Spor Nereyi Çalıştırır

Spor, belirli hareket ve mücadeleye dayanan belirli bir hedef doğrultusunda efor sarf edilen belirli kuralları olan bir bütündür. Genel anlamda spor kişiye zihinsel ve bedensel katkılar sunar. Kişinin gelişimini etkiler ve katkı sağlar. Genel olarak birçok egzersiz hareketleri mevcuttur. Sebebi vücudumuzun birçok bölgeden oluşması ve her hareketin farklı bir işleyişi olmasıdır.

SporYaparkenEgzersizHareketlerinFaydalarını BilmekGereklimidir?

Spor yaparken hangi hareketin ne kadar faydalı olacağını bilmek, öğrenmek hayli önemlidir. Örneğin squat hareketi, bacak gelişimini sağlayan en önemli egzersizlerden birisidir. İç bacak, ön bacak, arka bacak ve kalçayı çalıştırır. 

-Egzersiz hareketlerini başlarken veya yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Spora başlamadan mutlaka sağlık kontrolünden geçmeliyiz. Yaşımız ve kilomuza uygun egzersiz hareketleri seçmeliyiz. Ortama uygun rahat kıyafetler seçmeliyiz. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi mental olarak hazır hissetmeliyiz.

HangiSporNereyiÇalıştırır?FaydalarıNelerdir?

Günümüz en çok yapılan spor dalından biri basketboldur. Kişiye el ve ayak koordinasyonu sağlar. Kas gelişimini etkiler. Özellikle çocuklarda daha çok uzama ve gelişim gösterir. Günümüzde popüler olan başka bir spor dalına bakarsak sporun insan hayatına faydaları oldukça fazladır. Örneğin: voleybol gelişim üzerinde oldukça faydalıdır. Esneklik, sağlıklı bir gelişim, daha fazla koordinasyon ve odaklanma gibi birçok katkısı vardır.

FazlaSporYapmanınZararlarıVarMıdır, Nelerdir?

Sporun insan hayatına oldukça önemli katkısı olduğu kadar fazla sporun olumsuz görünen yönleri de vardır. Bunlardan bazıları çok fazla stres hormonu salgılanır. Performans seviyenizi düşürür, yorgun halsizlik hissedebilirsiniz.

Fazla spor yapmak kas kaybına da neden olabilir. Aşırı egzersiz yapan birisi iyileşmesi gerekeni alamaz ve güçlü kaslar tekrardan oluşur. Kas geliştirmekten daha fazla kas kırılması oluşur. Bu sebeple kas kaybına sebep olur.

Spor Sonrası Yapmamız Gerekenler Var mı?  Nelerdir?

Spordan sonra yüksek tempo veya yoğun şekilde geçtiyse nabzımızı normale dönmesini sağlamak için soğuma hareketleri yapabiliriz. Birçok diyetisyenin tavsiyesi spordan 30 dakika sonra protein ve karbonhidrat ağırlıklı tüketilmesini önemli olduğunu söylerler ve daha sonrası ise soğuk duş almaktır.