Futbol Nasıl Ortaya Çıktı

İlk olarak arkeolojik kazılar neticesinde ortaya çıkmıştır. Ayakla ve topla oynanan oyun Sümerler zamanına kadar uzanmaktadır. Çinliler tarafından M Ö 3.yüzyılda askerler tarafından eğitim amaçlı yapılan ve ismini Cuju verdikleri bir spordur.

FİFA tarafından kabul edilse de günümüz futbolundan farkı onların sadece kale ve takımlar olmadan birbirlerine ayakla attıkları bir oyundur. Uzun zamanlar oynanan Cuju, Japonya tarafından başlayan ve onların Kemari adı verdikleri oyunun da ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Kemari daire şeklindeki bir alanda oynayan insanların topu yere değmeden sadece havada kontrol etmeye çalıştıkları olan oyun geyik derisinden oluşmuş bir küre tarafından oynanan bir Japon spor geleneğidir.

Dünyanın İlk Futbol Takımı

Sheffield FC 24 Ekim 1857 tarihinde iki arkadaş tarafından kurulmuştur. Ancak o zamanlar rakipleri olmadığı için çareyi kendi aralarında kura çekerek, birbirleri ile oynayarak futbolun ilk kulüp olma özelliğini taşımaktadır. Aralarında bir yöntem geliştirerek isimlerinin baş harflerine göre birbirlerine rakip veya aynı takımdan oluyorlardı. William Prest asbaşkanı iken kurucu üyelerinden Nathaniel Crestwick takımın kaptanlık görevini yerine getiriyordu.   Kurallarını oluşturmakla beraber futbolun anayasasını yazmıştır. Dünyanın ilk derbisi yine aynı kasabada ortaya çıkan Hallam FC takımı ile oynanmıştır. Bu derbiyi Sheffield takımı 2-0 kazanmıştır.

Dünyanın İlk Milli Takımı

İngiltere ilk milli takım olma özelliğini taşımaktadır. Sheffield takımından 6 yıl sonra 1863 yılında kurulmuştur. İlk ulusal maçını 1872 senesinde İskoçya Milli takımı ile oynamıştır hiç gol olmadan berabere bitip neticelenmiştir.

Uluslararası Futbol Federasyonu FİFA Nasıl Kuruldu?

İngiltere dışına çıkması ve popülerliğini arttırması sonrasında ise diğer ülkelerin de futbola katılması ile beraber kurulmuştur.  21 Mayıs 1904 tarihinde Fransa, Belçika, Danimarka, Hollanda, İsveç, İspanya ve İsviçre bu yapılanmanın öncüleri olmuştur. Kurucu başkanı ise Fransız gazeteci Robert Guerin, Dünya Kupasının fikir babası ise Jules Rimet olmuştur.

FİFA tarafından 28 Mayıs 1928 tarihinde yapılan kongre sonucunda ise 1930 Dünya Kupası yapılma kararı alınmıştır. Yapılacağı ülke ise Uruguay olup ilk kupayı ilk kazanan ülkedir.

2022 FIFA Dünya Kupası, 21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Katar’da düzenlenecek. 2 Aralık 2010 tarihinde yapılan oylama sonucunda, FIFA tarafından açıklanan ev sahibi ülke Katar olmuştur.