Canasta Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Canasta oyunu taktikleri ile pek çok oyuncu tarafından oynanan ve her geçen gün daha popüler hale gelmekte olan bir iskambil oyunudur. Dünyanın pek çok yerinde uzun yıllardır oynamakta olan bu oyun günümüzde ülkemizde de oynanmaktadır.  Kalabalık arkadaş grupları yine de oynanabilen bir oyun farklı yerlerde oynana bilmektedir. Bu oyunu oynamak için arkadaş grubuna ve iskambil kartına ihtiyacı olan oyuncular, bu oyunu internet üzerinden de oynayabilir. Sanal siteler üzerinden iskambil kağıdı oynamanın oynama hizmeti sunan siteler de canasta oyunu da bulunmaktadır. Bu sitelerin sunduğu hizmetlerin içinde canasta canlı oyna gibi imkanlar da bulunmaktadır. 

Canasta Oyunu Nasıl Oynanır?

Canasta oynamak için tanınması gereken belirli kurallar ve terimler bulunmaktadır. Bu oyunda pek çok farklı iskambil kartı oyununda olduğu gibi per sistemi yardımıyla oynamaktadır. Fakat canasta  oyununu diğer iskambil kartı oyunlarından ayıran bir özelliği per sisteminin yalnızca aynı türden kartlarla yapılabiliyor olmasıdır. Dolayısıyla bu oyunda per yapabilmek için yalnızca aynı türden kartlar olması gerekmektedir. Bu oyun esnasında aynı cinsten ve sıralı kartlarla bile per yapılması mümkün değildir. Oyuncuların per yaparak puan kazanabilmesi için ancak aynı türden kartlara sahip olmaları gerekir. Bu oyunda amaç diğer oyunculardan önce en yüksek puanı kazanarak, kazanan oyuncu haline gelmektir.

Canasta Oyunu Terimleri

Canasta puanlama yapılırken ve oyun oynanırken oyuncuların başarı sağlayabilmesi için öğrenmeleri gereken bazı terimler bulunmaktadır. Bu terimler, oyuncular tarafından anlaşılmadığın takdirde oyun kafa karıştırıcı ve zor gelebilir. Terimlerin en iyi şekilde bilinmesi kazanç sağlayan oyuncu olmak açısından oldukça önemlidir. Bu oyun esnasında en sık kullanılan terimler ve anlamları genellikle şu şekildedir:

  • Canasta: Oyunun adını almakta olan bu terim, aynı türden 7 adet kart ile per yapmak anlamına da gelmektedir. Yedi adet onluk artı canasta adı verilmektedir. Bu konuda oyuncular tarafından bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri oyuncu sayısına göre değişiklik gösterir. Eldeki kartları bitirmek isteyen ve bu oyunu iki kişi oynayan oyuncuların en az iki kere canasta yapması gerekir. Eğer iki defa kan hasta yapmayan bir oyuncu son kalan kartına işlek olarak kullanmak istersem bunu gerçekleştiremeyeceğine dair bir kural bulunmaktadır. Bu oyuncuların tek kartında elinde tutması gerektiği için, oyunu bitirmeleri herhangi bir şekilde mümkün değildir.
  • Wild Kartlar: oyun esnasında oyunculara dağıtılan kartların içerisinde bulunan jokerler ve ikili kartlar wild kartlar olarak bilinir. İkili kartlarda joker kart olarak kullanılabilmeleri sebebiyle, oyuncuların en sık tercih etti kartların başında gelmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken farklı bir etken bulunur. Joker kart 50 puanla ikili kartlar ise 20 puanla değerlendirilmektedir.
  • Kırmızı Üçlüler: Per olarak açılamayan bu kartlar, herhangi bir oyuncu tarafından desteden çekildiği taktirde açık şekilde yerleştirilmesi gereken kartlardır. Bu kartlar oyunculara bir tanesi 100 puan olacak şekilde fayda sağlamaktadır. Oyun sonunda elinde bu kartlardan herhangi birinin bulunduğu oyuncuya artı olarak puan eklenmektedir. Destedeki dört kırmızılı üçlü tek bir oyuncu tarafından çekilmişse, canasta puanlama esnasında bu oyuncuya 400 değil 800 artı puan yazılır.
  • Siyah Üçlüler: Oyuncuların bu kartları per olarak açabilmesi için dikkat etmeleri gereken bir yöntem bulunmaktadır. Eğer herhangi bir oyuncunun elindeki beş karttan dördu siyah üçlü ise bu durumda per olarak kullanılabilir. Oyuncunun dört kartından üçünün siyah üçlü olması durumunda da aynı kural geçerlidir.  Bu durumların haricinde siyah üçlülerin herhangi bir şekilde per olarak kullanılması mümkün değildir. Böyle durumlarda oyunculara, her siyah üçlü için 5 puan eklenmektedir. Fakat bu kartlar eli kaybeden herhangi bir oyuncunun elinde kaldığı durumlarda hanesine  eksi 5 puan olarak yazılmaktadır.
  • Özel Kartlar: Canasta oyunu oynarken dağıtılan kartlardan siyah üçlü ve kırmızı üçlü şekilde bulunan kartların tamamı, özel kartlar olarak bilinmektedir. Bu kartlar hakkında bilinmesi gereken ilk özellik per olarak açılamıyor olduklarıdır.
  • Destenin Donması: Oyuncular tarafından ortaya atılan kartlar belirli bir süre sonra bir deste oluşturmaktadır. Eğer oyuncu bir önceki oyuncu tarafından yaratılmış kartı alırsa, aldığı kartın altında kalan tüm kartları da almak zorunda kalır. Bu durumda deste üç farklı şekilde donabilir. Eğer destede ikili, kırmızı üçlü veya joker kartlarından herhangi biri bulunuyorsa desteden son atılan kart alınarak perlere işlek yapılamaz. Ancak oyuncunun elinde ortaya son atılan kartta iki adet bulunuyorsa o zaman bu kartı alarak pere işleyebilir. Bu durum canasta kuralları arasında yer almaktadır.

Golden90 sayesinde farklı ve yüksek kazanç sunan iskambil oyunlarını deneyebilirsiniz.