Blackjack Nedir, Nasıl Oynanır?

Blackjack nedir sorusu heyecanlı ve kazancı bol oyun severler tarafından merak edilmektedir. Kökeni 18’inci yüzyıla kadar dayanmaktadır. Heyecanın ve yüksek kazançların bulunduğu Blackjack şansın da önemli olduğu bir oyundur.

Blackjack Nedir?

Blackjack tanımı itibariyle iskambil kağıtları ile oynanan bir oyundur. Özellikle taktiklere dayanır. Bu taktikler oyundaki kazanma ihtimalini arttırır. Bunun yanında şans faktörü de önemli bir etmendir. 52 kağıtlık deste ile oynanır. Deste sayısı ise oyundan oyuna değişiklik gösterir. Blackjack oynamak için bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi oyunun sadece kasaya karşılık oynanmasıdır.

Türkçe 21 olarak da bilinen bu oyundaki temel hedef 21 sayısına erişmektir. Bunun yanında 21’e en yakın olan sayıda da kalmak hedefler arasındadır. Tur sonunda ise 21’e ulaşabilen ya da 21’e en yakın olan oyuncu veya kasa kazanmaktadır. 21 sayısını aşan ise oyunu kaybetmektedir.

Blackjack Nasıl Oynanır?

Blackjack nasıl oynanır sorusu da bağlam içinde önemlidir. Blackjack kuralları açısından oldukça kolay kurallara sahiptir. İlk olarak kasa tarafından saat yönünde olacak şekilde kağıt dağıtımı başlar. Oyunculara verilmiş olan kağıtlar açık dağıtılmaktadır. Kendisine aldığı ilk kağıt ise kapalıdır. Oyunun başında herkese ikişer adet kağıt dağıtılmıştır. Kasanın da ikinci kağıdı açık kalır.

Bu aşama sonrasında oyuncular tarafından kağıtların mevcut durumuna göre yeni kart istenmektedir. Bunun yanında istememe hakkı da bulunmaktadır. Temel amaç 21 ya da aşağısında kalmaktır. Oyuncular da buna göre hamle yapmaktadır.

Blackjack Kuralları Neler?

Blackjack kuralları çok fazla olan bir oyun değildir. Bu sebeple oyuncular kolay şekilde oyunun kurallarını öğrenebilir. Oyun esnasında sırası gelen oyuncu elinde bulunan kartlar toplam sayısının 21 ya da 21’e en yakın olacak şekilde farklı hamleler yapabilmektedir. Bunlar;

  • Kart isteme,
  • Kart almaz – pas
  • Bölme yapabilir,
  • Çifte katlama,
  • Sigorta yapmaktır.

Bu oynanış kurallarının yanında oyunun işleyişi için de belirli noktaların bilinmesi gerekir. Normal koşullarda pek çok iskambile dayalı olan oyunda vale, karo, maça ve kupa bir karşılığa sahiptir. Ancak Blackjack için bu kağıtların anlamı yoktur. Oyunda sadece sayılı olan kartların anlamı bulunur.

Kartlardaki sayılar üzerinde bulunan sayı kadar değerlendirmeye alınmaktadır. Örnek olarak kupa 3 3 sayı, sinek 7 7 sayı olmaktadır. Vale, kız ve papaz ise 10 sayı olarak değerlendirilir. As için ise oyuncu ası ister ve kullanımına bağlı olarak 1 ya da 11 olarak ele alabilir.

Oyunda genel olarak ortaya bir koyulmaktadır. Bu oran masaya bağlı olacak şekilde değişiklik gösterir. Kasaya karşı oynanmakta olan oyunda kasanın veya dağıtıcının elinde bulunan sayı 16 ya da 16’nın altında ise 16 geçilinceye kadar kart çekilmektedir. 17 ve bunun üstündeyse bu durumda kart çekmek ya da 21’i geçmiş durumdaysa oyunda kalan oyunculara kalan tutar neyse o kadar ödeme yapılmaktadır.

Blackjack Ödeme Nasıl Yapılır?

Blackjack ödeme için Golden90 güvenli ve hızlı imkânlar sunmaktadır. Bu bakımdan online Blackjack oynanacaksa mutlaka güvenilir platformlar tercih edilmelidir. Aksi halde ödemeleri almakta çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelinmektedir.

21’de hesaplama her ele özel olarak yapılmaktadır. Başka bir deyişle toplam hesaplama üzerinden kazanan ya da kaybeden belirlenmemektedir. Genel olarak oyunda 21’i geçmiş olan veya kasadan ya da dağıtıcıdan aşağıda kalanlar eli kaybetmiş sayılmaktadır. 21’i geçmeyen ve kasadan ise eli yüksek olanlar eli kazanmıştır.

Oyundaki kazançların hesaplanması için belirli noktalar göz önünde tutulur;

  • Eliniz ile kasa, dağıtıcı aynı sayıda bulunuyorsa hiçbir şey kazanılmaz veya kaybedilmez.
  • Eliniz dağıtıcı veya kasadan yüksekse 1:1 kazanç sağlanmaktadır.
  • Kasa 21 sayısından yüksek ise 1:1 kazanç sağlanmaktadır.
  • Elde 21 varsa 3:2 kazanç sağlanmaktadır.
  • Sigorta kazanılması halinde 2:1 kazanç sağlanmaktadır.

Oyunun farklı oynama yöntemleri de vardır. Ancak temel olarak Blackjack anlatıldığı gibi oynanmaktadır. Oyunun kendi içinde stratejileri de bulunur. Bu taktikler oyunda başarılı olmak için yardımcı olacaktır. Ancak unutulmaması gereken nokta oyunun şansa da dayalı oyun olmasıdır. Bu yüzden tamamen taktik üzerine her zaman 21’e tamamlamak mümkün değildir. Oyunun sürekli olarak yenilenmesi ve heyecan vermesi de bu sayede olanaklıdır. Golden 90 Blackjack sayesinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz.