Bezik Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Bezik oyunu oyuncuları önceden belirlenmiş olan sayıya ilk ulaşan oyuncu olarak bitirmeye çalıştıkları bir kart oyunudur. Bu oyundaki en genel amaç oyuncular tarafından kazanılmış olan kartların sayılarının belirlenmiş olan toplam sayıya ulaşmasıdır. Bu sayı genellikle 1000 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla 1000 sayısına ulaşan ilk oyuncu o elin galibi sayılacaktır. Oyunculardan herhangi birinin ilk olarak 1000 sayısına ulaştığı ve kazanç sağladığı durumlarda oyuncunun sayı hanesine 1 yazılarak, ekleme yapılır. Bu şekilde oyunun kazananının belirlenmesi için puanlama gerçekleştirilmiş olur. Oyunculardan herhangi birinin tüm eller sonucunda 16 puana ulaşması durumunda oyun bitmiş sayılır, bu oyuncu da kazanan oyuncu olarak belirlenir.

Bezik Kaç Kişiyle Oynanır?

Bezik oynamak için genellikle iki farklı oyuncuya ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat iki deste ile oynanmakta olan bu oyun bazı durumlarda iki kişiden fazla oyuncuyla da oynana bilmektedir. Oyuncu sayısı arttığı durumlarda deste sayısı da artırılması gerekir. Bu oyunun oyuncu sayısı ve deste miktarı oynan da bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Oyuncu sayısına göre dağıtılan desteler de joker kartlar ayrılabilir. Oyunun versiyonlarını değişmesi durumunda puanlama ve kazanımı belirleme yöntemleri de farklılık göstermektedir.

İki kişilik bir kağıt oyunu olarak bilinen ve heyecanı oldukça yüksek olan bu oyun, kart oyunları arasında sıklıkla tercih edilen bir oyundur. Genellikle dört adet ellilik deste ve dokuzdan küçük kağıtları çıkarıldı toplam 96 farklı kağıtla oynamaktadır. Bu oyunun bir çok versiyonunda sayıları tutabilmek adına mandallı tahtalar kullanılmaktadır. Sayıları tutmayı yarayan bu tahtalara ise marköz adı verilmektedir.

Bezik oyunu kuralları içerisinde dört desteğinin her destesinde dokuzdan küçük kartlar çıkarılması bulunur. Bu oyuna dair en belirgin özellik ve kurak bu olarak bilinmektedir. Ayrıca bu oyunu da aslan kartların kendilerine ve değerlerine göre birbirlerine üstünlük dereceleri bulunmaktadır. Bu üstünlük dereceleri oyuncular tarafından iyi şekilde bilinmesi oyunda kazanan taraf olmak adına oldukça önemlidir.

Bezik Oyununun Kökeni Neresidir?

Bezik taktikleri bu oyunu oynamakta olan oyuncular tarafından zaman içerisinde gelişmiş oyun yöntemleri olarak bilinmektedir. Heyecanı oldukça yüksek ve keyifli biri olarak bilinen bu oyunun asıl amacı oyunculardan herhangi birinin kazanç sağlamasıdır. Oyunda sürekli olarak kazanç sağlamak isteyen oyuncular da bu taktikler sayesinde kazanma oranlarını artırmaya çalışmaktadır. Oyunda kazanan tarafın elde etmesi gereken puan oyunu versiyonuna göre değişiklik göstermektedir. Pek çok iskambil kağıdından çok daha farklı şekilde bulunan ve bu sebeple de dikkat çeken bu oyun ilk olarak Fransa’da oynanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla köken olarak Fransa bilinen bu oyun günümüzde Türkiye’de oynanan dek pek çok farklı versiyonu ulaşmıştır. Oyunun orijinalinde yalnızca iki kişinin oynadığı bir kart oyunu olsa da gelişen versiyonlarında daha fazla kişinin oynadığı oyunlar da bulunmaktadır. 96 farklı iskambil kağıdı yardımıyla oynana bilmekte olan bu oyunda önceden belirlenmiş olan sayıya ulaşan ilk oyuncu kazanç olan oyuncu sayılacaktır.

Bezik puanlama sistemi belirlenmiş olan sayıyı o elde ulaşan oyuncuların hanelerine işleme yaparak oyun sonunda hesaplanmaktadır. Oyunda her iki tarafta belirlenen sayıya ulaştığı durumlarda, hedef sayı artırılarak oyun uzamaktadır. Bu oyunda oyunun öncesinde herhangi bir kart dağıtma görevi oyunculara verilmez. Oyunun ilerleyen ellerinde oyuncular karşılık bu şekilde kart dağıtma görevlisi olurlar. Genellikle bir elde kim kazandıysa diğer elde oyuncu kartları dağıtma görevini üstlenir. İlk oyunda ise yüksek ağırlıkla büyük kağıda çeken oyuncu kartları dağıtmaktadır. Bazı durumlarda Bezik adı verilen bu oyun tek turda bitebilir. Eğer bitmiyorsa oyuncular sırayla kart dağıtma görevini üstlenmektedirler. Dönüşümlü olarak dağıtılan kartlarla hedeflenen puana ulaşana kadar oyun devam etmektedir. Oyun iki kişiyle oynandığı versiyonlarında kağıtları dağıtan oyuncu desteği karşısındaki oyuncak estirmektedir. Bu durumlarda her iki oyuncuya da üçerli olacak şekilde  toplamda dokuz farklı kart dağıtılır, destede kalan kartlar ise yere serilerek oyuna başlanır. Bu oyuna genellikle kartı dağıtan oyuncu değil, rakip olan oyuncu başlamaktadır.

Bezik farklı bir iskambil oyunu olması sebebiyle oyunculara kafa karıştırıcı gelebilir. Bu oyun hakkında pratik yapmak isteyen pek çok oyuncu günümüzde internet üzerinden oynamaktadır. Sanal şekilde oyun hizmeti veren sitelerden bezik canlı oyna yöntemi ile de oynanabilecek bu oyun, kısa süre içerisinde oyuncular tarafından anlaşılmaktadır.

Golden90 sayesinde farklı iskambil oyunlarını deneyerek kazanç sağlayabilirsiniz.