Batak Oyunu Nedir, Nasıl Oynanır, Kuralları Neler?

Batak oyunu en sevilen iskambil oyunları arasındaki yerini koruyor. Temel olarak 52’lik joker olmayan 1 deste ile 4 kişi oynanmakta olan kağıt oyunudur. Genel olarak 13 el oynanır ve en yüksek puanı da alan oyuncu zafere ulaşır. Beraberliğin de olduğu bir oyundur. Şayet beraberlik söz konusu olursa el sayısında uzama görülür. Temelde dört adet batak oyunu bulunur; koz maça, ihaleli, gömmeli ve eşli batak şeklindedir.

Batak Oyunu Nasıl Oynanır?

Batak oyunu klasik anlamda herkesin rahatlıkla öğrenebileceği ve oynayabileceği oyundur. Klasik batak koz maça şeklindedir. Fakat buna karşılık bazı görüşler ihaleli batağı esasında klasik batak olarak kabul etmektedir. Fakat klasik batak koz maçadır ve bunun bilinmesi gerekir. Batak oyunlarının çeşidi temelde dört tane olsa da genellikle birbirlerine oynanış açısından benzerlik göstermektedirler.

Kurallar için önemli noktaların başında kart büyüklükleri gelir. A’dan başlayarak 2’ye kadar dizilim söz konusudur. Koz maça tüm cinslerden büyük yapıdadır. Kendi içindeki sıralama da yine aynı şekildedir. İhaleli batakta ise koz maçadan farklı olacak şekilde her oyunda koz değişimi yaşanır ve haliyle üstün cins de koza göre belirlenmektedir.

Klasik batak yani koz maça, ihaleli batak ve eşli batak 4 kişi, gömmeli batak ise 3 kişi oynanmaktadır. Oyuna başlamadan önce ilk olarak bir, iki ve üç yan batar belirlenmektedir. Yan batar en fazla 3 olabilir. Bunun daha iyi anlaşılması için örnek verilecek olursa; oyuncunun el başlamadan eline gelecek el tahmininin ne kadar fazla aldığında batacağını ifade eder. Örnek olarak oyuncu 5 alırım demişse ve yan batar 2 belirlenmişse bu durumda 7 ya da daha fazla alınması durumunda oyuncu batacaktır. 5 ve 6 alınması halinde ise batma olmaz.

4 kişilik batak çeşitleri için dağıtıcı kartları karıştırma sonrasında solunda bulunana kestirme işlemini yapar ve saat yönünün tersinde, başka bir deyişle sağdan kapalı olacak 13 adet kartı da oyunculara dağıtır. Bu durum gömmeli batakta ise 16 kapalı kartın 3 oyuncuya dağıtılması ve 4 adet kartın yere bırakılması ile gerçekleşir.

Kartların dağıtımı sonrasında batak oynamaya başlamak için normal batakta koz halihazırda maça olacağından ihale ile koz belirleme yapılmaz. Oyuncular dağıtıcının da sağında yer alan ilk oyuncudan başlayacak durumda kaç el alacaklarını tahmin eder ve bu durum da not edilir. Oyun boyunca notun sabit bir taraf tutulması çok daha ideal kabul edilir.

Batak İçin Kurallar Neler?

Tahmin yapılması sonrasında oyun başlayacaktır. Dağıtıcının sağında bulunan ilk oyuncu yere herhangi bir cinsten olmayacak şekilde kart atabilmektedir. Başka bir deyişle kupa, karo, sinek atılmaz. İhaleli batakta kozu ihaleyi kazanmış olan söylediğinden yine koz baz alınacak ve koz düşene kadar da koz atılma yapılmayacaktır.

İlk oyuncu tarafından yere atılmış olan cins kupa, karo veya sinek üzerinden oyun devamlılığı sağlanacaktır. Sonraki oyuncular ise bu tür cinsten veya daha büyüğünü oynamalıdır. Şayet daha büyüğü yoksa küçük de oynanabilir. Şayet hiç yoksa bu durumda koz atılır. Koz da yoksa belirlediği herhangi bir kartı atabilir. Ancak elinde bulunduğu halde kartı atmayan oyuncunun olduğu tespit edilirse bu durumda ceza puanı yazılacaktır.

Batak oyunu basit açıklama şeklinde şu örnek üzerinden anlatılabilir;

  • İlk oyuncu 10 karo atsın,
  • Sıradaki oyuncu ise karo J attı,
  • Üçüncü oyuncu Karo A atıyorsa dördüncü oyuncu ise elinde 10’ludan büyük olan Q veya K kartı bulunsa da oynamak zorunda değildir.

Şayet bu örnekteki gibi durum oluşmuşsa elinde 10’ludan daha küçük bulunan 2, 3, 4 ve diğer kartlar atılabilir. Örneğin dördüncü oyuncuda hiç karo yoksa bu durumda elinde koz bulunuyorsa istediği kozu atarak oyunu kazanabilir. Koz yoksa istediği bir kartı atabilecektir.

Batak oyunu hem keyifli hem de kazançlı olabilir. Özellikle rekabetin yüksek olmasını sağladığı için batak oynarken çok keyif alabilirsiniz. Çeşitli bahis olanaklarının da mümkün olması sayesinde batak oynarken eğlencenin yanında kazançlarınızı da arttırabilirsiniz.

Golden90 sayesinde batak gibi farklı oyunları online deneyimleyebilirsiniz. Güvenilir ve sorunsuz şekilde yapılan ödemeler ile önemli kazançlar elde edebilirsiniz.