51 İskambil Nedir, Nasıl Oynanır?

51 iskambil özellikleri ile kağıt oyunu seven pek çok oyuncunun favorisi haline gelmiş; heyecanlı yüksek ve keyifli kağıt oyunlarının arasında gelmektedir. 51 iskambil adı verilen oyun, iskambil kartı ile oynanmakta olan oyunların farklı bir versiyonudur. 51 iskambil oyunu, iskambil kartlartı ve dört oyuncu ile oynanır. Bu sebeple de kalabalık arkadaş grupları tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu iskambil oyununun anlaşılması zor kuralları yoktur. Zorluk seviyesi olarak orta derecede bulunan oyun pek çok oyun sever tarafından en sık tercih edilen kağıt oyunlarından biridir. 51 iskambil oyuncuların bireysel olarak oynayabilecekleri gibi, eşli olarak da oynayabilecekleri bir oyundur.

51 Oyununda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

51 kuralları arasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri puan hesaplamasıdır. 51 iskambil oyununda yapılan puan hesaplaması oyunun kazananını belirler. Oyun esnasında puan hesabı yapmak için dikkat edilen bazı etkenler bulunmaktadır.

51 oyununda puan hesaplarken oyuncuların baraja dikkat etmeleri gerekir. Bu oyunun en önemli özelliklerinden biridir. 51 iskambil oyununda 51, 81 ve 101 olmak üzere 3 farklı baraj puanı çeşidi bulunur. Baraj puanlarının seçimine oyunun başlamasından önce, oyuncular tarafından ortak olacak şekilde karar verilir. Oyuncuların kartları ile açacakları ellerin toplam sayısı, belirlenmiş olan baraj puanını geçmesi gerekir. Eğer sayılar baraj puana ulaşamıyorsa, oyuncu elini açamaz. Eğer sırası gelen oyuncu bir önceki oyuncunun yere atmış olduğu kartı alıyorsa yere per açması zorunludur. Eğer oyuncu yere per açmayacaksa yere atılmış olan kartı alamaz. Çifte giden oyuncular ise bu durumun dışında kalır. Oyunculardan herhangi birinin elinde bulunan kartların birkaçı barajı geçiyorsa, bu kartları per yaparak elini açabilir. Kalan kartlarını ise tekrar per yaparak bitirmeye çalışır. Fakat bu aşamada oyunculardan herhangi biri elinde bulunan tüm kartları per yaparak açabilir. Bu şekilde oyuncu tek seferde elden bitmiş olur, diğer oyuncular ise iki katı ceza puanı alırlar.

51 Oyunun Özellikleri Arasında Neler Bulunur?

51 iskambil oyunu prestijli bir oyun olarak bilinmektedir. Dolayısıyla kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Okey oyunlarının farklı çeşitlerine benzer yönler gösterdiği kısımlar da bulunmaktadır. 51 iskambil oyunun en bilindik özelliği arasında per sistemi ile oynanması ve önceden belirlenmiş bir baraja sahip olması bulunmaktadır. Bu özelliği ile de diğer iskambil oyunlarının pek çoğundan farklı şekilde bulunur.

51 iskambil oyunundaki en genel amaç oyuncuların ellerinde bulunmakta olan kartları per yaparak açmaları şeklindedir. Fakat oyuncular kartlarını per yapıp açarken önceden belirlenmiş olan baraj puanına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu oyunun en bilindik kuralı olarak bilinir. Oyuncular ellerinde bulunan kartları per yaparak açtıklarında kalan kartları işler yapmaya çalışırlar. İşler olan kartlar tekrar per yaparak açılır ve oyuncuya puan kazandırır. Ayrıca 51 iskambil oyununda dileyen oyuncular ellerinde bulunan tüm kartları da per yapabilir. Bu şekilde tüm kartlarını per yapan oyuncu elini tek seferde açarak tüm kartlarını bitirebilir. El açma şekilleri farklılık gösterse de, elindeki kartların tamamını bitiren ilk oyuncu elin kazananı sayılmaktadır. Eğer oyuncular 51 iskambil oyununu eşli şekilde oynuyorlarsa, eşlerden yalnızca birinin bitirmesi her iki kişi için de yeterli olacaktır. Fakat eli biten oyuncunun eşinin kartları ceza puanı olarak değerlendirilir.

51 Kaç Kağıt ile Oynanması Gereken Bir Oyundur?

51 iskambil oyunun oynamak için oyuncuların iskambil kağıtlarına ihtiyaçları vardır. Bu kağıt oyunu ismini 51’lik destelerden almaktadır. Oyun için 51’lik desteler içerisinde 52 farklı kart bulunur. Bu kartlar 2 adet deste ve jokeri de kapsamaktadır.

Oyunda kartları dağıtması gereken bir dağıtıcı bulunmalıdır. Dağıtıcı kartları solunda oturmakta olan dağıtıcıya kestirir. Kesme işlemi tamamlandıktan sonra dağıtıcı, ikişerli olacak şekilde her oyuncuya 14 farklı kart dağıtır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus, oyuna başlayacak olan oyuncuya kalan oyunculara verildiğinden bir kart daha fazla verilmesi gerektiğidir. Bu şekilde oyuna başlayacak olan oyuncunun 15, kalan oyuncuların ise toplamda 14 farklı kartı olması gerekmektedir. Dağıtma işlemi tamamlandıktan sonra arda kalan kartlar oyun masasının ortasına yerleştirilir. Oyun masasının ortasına yerleştirilen kartlar, oyuncuların oyun esnasında çekeceği kartlardır.

15 farklı karta sahip olan oyuncu kartlarından seçtiği bir tanesini ortaya atarak oyunu başlatır. Oyuncular sırayla ortadan kart çekerek ellerinde bulunan kartları per haline getirmeye çalışırlar. İsteyen oyuncular ellerindeki kartlarla çifte de gidebilirler. Oyunculardan herhangi biri yandan kart alıyorsa, yere per açma zorunluluğu bulunur. Önceden belirlenmiş olan baraj herhangi bir oyuncu tarafından geçildiği taktirde elinde bulunan kartları yere açabilir. Baraj puanı tüm ellerde aynı şekilde devam etmez. Elini ilk açan oyuncu baraj puanını artırmış olur. Baraj puanı, sonraki ellerde elini açan oyuncunun baraj puanının bir üstü şeklinde hesaplanarak açılır. 51 oynamak için bu adımların izlenmesi gerekmektedir.

Golden90 casino oyunları sayesinde keyifli ve kazançlı vakitler geçirebilirsiniz.